Sokaklar Gençlere Kalsa

Bu salgın devam etse, sırasıyla 60, 55, 50, 45 yaş dışarı çıkamasa… Hatta 40, 35, 30… Çocuklar, gençler bizsiz diledikleri gibi dışarıda olsalar ne olurdu? İsterler miydi tekrar sokaklara dönmemizi?Yasak, dur, aman, ayıp olmadan özgürce deneyimleselerdi hayatı. Sakınmaya mı geldiler, öğrenmeye mi? Hayatla ilgili en temel bilgiler okulda mı gerçek hayatın içinde mi? Onları koruyacağız derken ipin ucu kaçtı mı?

Bizi denetim altına almak isteyenler korkutarak çoktan amaçlarına ulaştılar mı? Kendini bilmeyen, tecrübesiz, korkak, özgüvensiz bir nesli yönetmek ne kolay olur. Onlar ne grev yapabilir, ne öğrenci olayları ne protestolar gerçekleşir. Onlardan sistemi sorgulamaya cesareti olan entelektüel de çıkmaz.

Tanıdık geldi mi bilmiyorum ama benim gözümün önüne bizim nesil geliyor hemen. Netflix’de insan davranışlarını incelemek için 100 kişiyle yapılan deneyler üzerine kurgulanmış bir belgesel serisi var. İkinci bölümde 100 kişiyi yaş gruplarına göre ayırıp yarıştırıyorlar. 20’ler, 30’lar, 40’lar, 50’ler, 60’lar. Hafıza, beceri, koordinasyon, ekip çalışması… 40’lar açık ara berbat. Bir sandalyeyi koordine olup monte etmeyi dahi başaramıyorlar. Sürekli bir söylenme halindeler. Başaracaklarına inançları yok, süreçten keyif almak diye bir kavramdan uzaklar.

Denebilir ki her 40 yaşına gelen öyledir. 60’lıkları 20 sene önce görsen onlar da öyleydi denebilir. Haklılık payı olabilir ama bizim özel olarak yetiştiriliş tarzımızın da etkisi olduğunu düşünüyorum. Biz sonuca yönelik, yarış atı gibi yetiştirilen bir nesiliz. Anne ve babalarımızın ağır otoritesi altında büyüdük. Şimdi de çocuklarımıza bizim yarışta eksik kaldığımız noktaları tamamlamaları misyonunu yüklemeye kalkıyoruz ama temel bir sorun var. Biz anne ve babamızın otoritesine benzer bir otorite kurmadık. Onun için ki şu dönemki ergenlik problemleri çok daha farklı bir noktada ve bakalım bizi neler bekliyor.

Açıkçası yeni dünya düzenini genç ve adil zihinlerin kurmasını arzuluyorum. Yıkılan düzende kimin ayakta kalacağını, kartların karıldıktan sonra kimlere nasıl dağılacağını göreceğiz. Şu an inanılmaz bir savaşın tam ortasındayız. Dilerim bu yıkım kısa sürede sona erer ve insanlık daha paylaşımcı, daha biz duygusuyla hareket etmeyi öğrenir.

Bir Cevap Yazın