Dolar Enflasyonu

Amerika’da, haftalardır kağıt havlu ve tuvalet kağıdı bulunmazken piyasaya inanılmaz bir şekilde dolar enjekte ediliyor. Açıklanan son paket 2,2 trilyon dolar. İnsanlar canlarının derdindeyken her zamanki gibi sadece piyasaları düşünüyorlar. Yakında tuvalet kağıdı yerine paralarını kullanmaya başlarlarsa şaşırmam.

Trump, bugünkü açıklamasında bu salgından 100,000 ile 200,000 arası bir kayıpla kurtulursak başarılıyız dedi ve krizin Haziran ayına kadar süreceğini öngördü. Amerika’da işgücü piyasası için iki ay çok uzun bir süre. Vahşi kapitalizm bu değilse ne olabilir?

Geçen sene beklediğim iç karışıklığın ayak sesleri duyuluyor sanki. Salgınla beraber silah satışları %800 artış göstermiş. Mağazalar vitrinlerinin önüne barikatlar kuruyor. Eğer işsizseniz yandınız. Sigortasız bir kadına Corona tedavisinden sonra çıkarılan fatura 35,000 dolar ve işsizlik başvuruları rekor seviyelerde.

Bu salgın bittiğinde bir nevi turnusol kağıdı görevi görecek. Hangi ülkeler bu sınavdan geçebilecek bakalım? Özellikle sağlık sistemini özelleştirenlerle sosyal devlet iddiasında olanların karşılaştırılması bize gelecek için yol gösterebilir.

Bakalım dünyanın patronu, salgından sonra patronluğuna devam edebilecek mi?

Bir Cevap Yazın