Mahalle Baskısı

Yapılan tüm anket sonuçlarına göre Amerikan Başkanlık seçimlerinde Biden önde. Geçmişte biz, kamu oyu araştırmalarının çok yanıltıcı olduğu bir seçim yaşamıştık. O dönem, Ak Parti’ye karşı uygulanan mahalle baskısından korkanlar Ak Parti’ye oy vereceğini söylemekten kaçınmış ve bu da anketlerin Ak Parti’nin oyunu gerçekte olduğundan düşük göstermesine sebep olmuştu.

Şu an Amerika’da tam da bizim yaşadığımıza benzer şeyler yaşanıyor. Rengini belli etmeyen Trump taraftarlarından dolayı seçimin başa baş geçeceğini tahmin ediyorum. Hangi aday kazanırsa kazansın fark az olursa zaten iyice kamplaşmış olan seçmenlerin birbirini hile ile suçlama ihtimalleri yüksek. İşin kötü tarafı aklı selim olarak nitelendirilenler bile Trump’a karşı aşırı bilenmiş durumda. Bu seçim Amerika tarihinde görülmemiş olaylara gebe. Bakalım neler olacak?

Amerika gibi dünyanın lokomotifi olan bir ülke kendi içinde ciddi bir kırılganlık yaşarsa güç dengeleri tarihte benzerine şahit olmadığımız bir hızda değişebilir. Türbülans ihtmaline karşı kemerimizi sıkı bağlayalım derim.

Bir Cevap Yazın